Zdrowe przyprawy poprawiające stan zdrowia

Zdrowe przyprawy poprawiające stan zdrowia

Ludzie na całym świecie wiedzieli od wieków o leczniczej sile ziół i przypraw. Poranna cynamonowa kawa. Garść świeżo posiekanej bazylii nad makaronem. Mieszanki i przyprawy mogą pobudzić apetyt prawie każdego niejadka, ale mogą też wiele zrobić dobrego dla zdrowia. Oto korzyści zdrowotne niektórych przypraw i mieszanek pochodzenia naturalnego oraz ciekawe sposoby ich używania. Jeśli dodajemy je z umiarem możemy być pewni, że jedzenie będzie nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Które przyprawy wpływają pozytywnie na zdrowie?

naturalne przyprawy i mieszankiKurkuma to złota przyprawa, która może pomóc w leczeniu wielu problemów zdrowotnych, od drobnych bólów zęba po choroby przewlekłe, takie jak zapalenie stawów, choroby serca i cukrzyca. Naukowcy badają również jej potencjał w leczeniu choroby Alzheimera, a także raka jelita grubego, prostaty i piersi. Kurkumina może być bezpiecznym i skutecznym leczeniem depresji. Nic więc dziwnego, że naturalne przyprawy i mieszanki zawierają śladowe ilości tego cennego składnika. Imbir jest znany ze złagodzenia mdłości, dlatego wiele osób przyjmuje imbir z powodu choroby lokomocyjnej. Imbir jest również pełen związków przeciwzapalnych, które zdaniem niektórych ekspertów mogą pomóc w walce z niektórymi nowotworami, zmniejszyć ból zwyrodnieniowy stawów i złagodzić ból mięśni. Szczypta pieprzu cayenne podczas obiadu może nieznacznie przyspieszyć wysiłki związane z odchudzaniem. Papryka cayenne to przyprawa, która zawiera kapsaicynę zwiększającą tempo metabolizmu organizmu, pomagając spalić nieco więcej kalorii. Może również stymulować substancje chemiczne w mózgu, które pomagają złagodzić głód. Wiele mieszanek przypraw zawiera czosnek. Dzięki silnym bioaktywnym związkom i innym składnikom odżywczym czosnek może być przydatny dla osób z nadciśnieniem tętniczym oraz osób przeziębionych. Mięta pieprzowa może poprawić nastrój i koncentrację. Badania sugerują, że miętowy aromat może poprawić nastrój i zadbać o skupienie podczas nauki. Niektóre badania sugerują, że zapach może również łagodzić rozstrój żołądka. Spośród składników przypraw warto wymienić też oregano, zawierające wiele składników odżywczych, w tym witaminy K i E, wapń, żelazo, mangan i błonnik.

Jak widać, istnieje wiele korzyści wynikających z używania naturalnych przypraw, które nie tylko sprawiają, że jedzenie staje się bardziej apetyczne, ale i również wpływają na poprawę stanu zdrowia. Spośród korzyści należy wymienić przyspieszony metabolizm, działanie przeciwzapalne, wzmocnienie odporności, pomoc w odchudzaniu oraz przeciwdziałanie nowotworom. Nie powinniśmy więc powstrzymywać się od stosowania przypraw.