Rynek z częściami do maszyn rolniczych

Rynek z częściami do maszyn rolniczych

Sprzęt rolniczy to obecnie bardzo skomplikowane technologicznie urządzenia, które wykorzystują najnowsze technologie i wynalazki. Nie odbiegają przy tym od sprzętu, który jest zastosowany w innych dziedzinach jak na przykład budownictwo. Często komfort użytkowania nowych traktorów przypomina ten, który doświadcza kierowca nowoczesnego samochodu osobowego. Wiąże się to niestety ze zwiększonym zapotrzebowaniem na profesjonalne części zamienne do tych urządzeń.

Jaką wybrać część do maszyny rolniczej?

części do maszyn rolniczychZ uwagi na to, że zróżnicowanie na rynku maszyn rolniczych jest ogromne i obejmuje takie pojazdy jak traktory, kombajny, pługi i całą masę dodatkowego osprzętu, to również rynek części nie jest mały i zarówno liczba części jak i producentów oraz wariantów jest naprawdę duża. Ważne jest to, żeby części w ogóle były do kupienia, a ich dostępność nie była utrudniona. W przypadku maszyn niezbyt starych do około dziesięciu lat nie ma z tym żadnego problemu. Każdą część nabędziemy na pewno u producenta takiej maszyny po podaniu mu typu i numeru seryjnego. Jeśli wolimy mniej zapłacić to możemy poszukać zamienników, które w wielu przypadkach potrafią zaskoczyć swoją jakością i wykonaniem. Ilość części do maszyn rolniczych jest tak duża, że na pewno każdy znajdzie coś  dla siebie. Jeśli cena wydaje się nam nadal zbyt wysoka nawet dla zamienników, to pozostaje nam także rynek części używanych, który również ma spory udział w ogólnej sprzedaży części. Ja osobiście stawiałbym na części oryginalne oraz dobre zamienniki, gdyż często części używane mają już swój przebieg i możemy liczyć, że w najbliższym czasie mogą przestać pracować prawidłowo. Użytkownicy jeszcze starszych maszyn niż dziesięć lat muszą się raczej zadowolić już tylko rynkiem zamienników i części używanych, gdyż producenci po jakimś czasie wycofują się z produkcji elementów dla tych maszyn. Oczywiście nadal można spróbować poszukać ich bezpośrednio u producenta, gdyż może się zdążyć, że zalegają jeszcze w magazynach, ale osobiście bym na to mocno nie liczył.

Rynek części jest naprawdę duży, ale kupując maszynę powinniśmy się zastanowić nad ich dostępnością. Najgorzej jest w przypadku mało popularnych modeli i marek pojazdów rolniczych. Tutaj przed zakupem radzę przyjrzeć się ofercie i sprawdzić czy producent oferuje na miejscu części do tych maszyn. Sprowadzanie ich z zagranicy może okazać się dość kosztowne i czasochłonne. Najlepiej jest uzyskać zapewnienie samego producenta odnośnie ich dostępności, abyśmy później nie musieli czekać za nimi zbyt długo lub szukać zamienników w hurtowniach.