Rodzaje słupków betonowych

Rodzaje słupków betonowych

Słupki betonowe to chętnie wykorzystywane zabezpieczenie parkingów i element krajobrazu dużych miast. Są wyjątkowo wytrzymałe i ciężkie. Wielu osobom mogą kojarzyć się z masywnymi i nieforemnymi bryłami dominującymi w przestrzeni, jednak od lat sytuacja ta zmienia się dzięki firmom, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnych użytkowników dróg. Sprawia to, że o wiele częściej zobaczyć teraz możemy estetyczne słupki o wielu formach, w stonowanej kolorystyce, które zostały dopasowane do miejsca, w którym się znajdują już na etapie jego projektu.

Formy słupków parkingowych

betonowe słupki parkingoweNa rynku funkcjonuje obecnie wiele firm specjalizujących się w produktach użytku publicznego wykonanych z materiałów o wysokiej wytrzymałości. Zaliczają się do nich betonowe słupki parkingowe. Są one uniwersalnym rozwiązaniem odgradzającym przestrzeń, które zobaczyć można w każdym dużym mieście. Przez wiele lat kojarzyły się jednak z bryłami o wątpliwych wartościach estetycznych. Na szczęście zmieniło się to za sprawą rosnącej świadomości dotyczącej planowania wizualnego przestrzeni miejskiej. Obecnie zobaczyć można wiele ich kształtów. Najprostsze z nich przyjmują minimalistyczną sześcienną formę, podczas kiedy najbardziej skomplikowane bardziej przypominają rzeźby niż elementy użytkowe. Dodatkowo można też wybierać spośród wielu gatunków betonu. Najpopularniejsze charakteryzuje wysoka porowatość, a czasami domieszki innych materiałów urozmaicające ich powierzchnię. Ze względu jednak na coraz częściej spotykane zabudowania o formie skrajnie nowoczesnej chętnie sięga się również po w pełni gładkie rozwiązania z jasnego materiału, które idealnie komponują się z taką przestrzenią. W zależności od tego, kto zamawia rozwiązanie tego typu, mogą one również posiadać dodatkowe funkcjonalności. Popularne zwłaszcza przy biurowcach i urzędach są słupki z wbudowanymi lampami LED lub sygnalizatorami montowane przy wjazdach na parkingi. Lampy takie mogą być z powodzeniem zastąpione odblaskami dodatkowo zwiększającymi bezpieczeństwo.

Betonowe słupki parkingowe zobaczyć można w miejskiej przestrzeni bardzo często. Nowoczesne rozwiązania wtapiają się w nią dzięki zróżnicowanym formom i kolorystyce dopasowanej do miejsca, w którym je postawiono. Ich zaletą jest wyjątkowa wytrzymałość, a przy tym możliwość personalizacji. Dostępne są słupki z wielu rodzajów betonu, dodatkowo ich powierzchnia może być urozmaicana domieszkami innych materiałów. Niektóre z nich mogą też pełnić funkcję sygnalizatora świetlnego na parkingu lub zwiększać bezpieczeństwo dzięki odblaskom.