Profesjonalne usługi księgowe

Profesjonalne usługi księgowe

Zatrudnienie samodzielnej księgowej wiąże się ze sporymi kosztami związanymi chociażby z organizacją stanowiska pracy. Trzeba je wyposażyć w odpowiednie narzędzia, które obejmują program komputerowy będący sporą inwestycją. Ponadto w kosztach firmy trzeba uwzględnić wynagrodzenie głównego księgowego, które często wynosi od trzech do nawet pięciu tysięcy złotych netto miesięcznie.

Co wchodzi w zakres usług księgowych?

usługi księgowePosiadanie samodzielnego księgowego w firmie jest wygodnym rozwiązaniem, bo zajmuje się on wszystkim rachunkami na bieżąco, a w razie wątpliwości, można się do niego od razu udać w celu wyjaśnienia. Ze względu na wysokie koszty, na takie rozwiązanie decydują się głównie duże firmy, zatrudniające powyżej pięćdziesięciu pracowników i są to przeważnie spółki. Znacznie tańsze są usługi księgowe, które świadczą biura rachunkowe. Każdy przedsiębiorca może z nich skorzystać, ponieważ usługi te dotyczą każdego rodzaju działalności. W biurach rachunkowych są zatrudniani specjaliści z dziedziny księgowości, kadr i płac oraz doradztwa podatkowego. Dzięki temu, usługi mają kompleksowy charakter. Płatność za nie odbywa się na podstawie comiesięcznego abonamentu, którego wysokość jest indywidualnie ustalana dla każdego klienta. Jego wysokość zależy od rodzaju i wielkości przedsiębiorstwa, ilości generowanych w każdym miesiącu dokumentów księgowych oraz od ewentualnej wielkości zatrudnienia, jeżeli przedsiębiorca decyduje się na korzystanie z usług kadrowych. Księgowi zajmują się przeważnie prowadzeniem podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz pełnymi księgami dla spółek i firm, których roczne przychody za zeszły rok, przekroczyły limit ustalony na poziomie dwóch milionów euro. Dla wielu przedsiębiorców usługi świadczone przez biura są znacznie lepsze, ponieważ pozwalają na dużą oszczędność. Najtańszy abonament może wynosić nawet sto pięćdziesiąt złotych netto i dotyczy on jednoosobowych działalności gospodarczych.

Przed nawiązaniem współpracy z danym biurem rachunkowych, warto dokładnie przeczytać umowę i sprawdzić jakie usługi wchodzą w zakres abonamentu. Im więcej usług się w nim zawiera, tym lepiej, bo nie będzie ryzyka częstego dopłacania za na przykład sporządzenie dodatkowych zestawień czy rachunku przepływów pieniężnych. Statystyki pokazują, że około czterdzieści pięć procent przedsiębiorców korzysta z usług księgowych, a trzydzieści procent zatrudnia swoją księgową. Pozostała część samodzielnie zajmuje się swoimi rachunkami.