Pilotowanie dronem do fotogrametrii

Pilotowanie dronem do fotogrametrii

Drony obecnie stały się jednymi z powszechnie używanych narzędzi do zastosowań specjalistycznych. Wykorzystuje się je także w fotogrametrii. Ta specyficzna dziedzina wymaga niezwykłej dokładności pomiarów, a także umiejętności pilotowania. Przez wiele lat zdjęcia wykonywane były z dużych maszyn latających, jednak rozwój technologiczny pozwolił na uzyskanie wysokiej jakości efektów, wykorzystując współczesne drony. Pamiętać jednak trzeba o tym, że nie każda osoba będzie w stanie pilotować drona fotogrametrycznego. Wymaga to bowiem odpowiednich szkoleń i przede wszystkim wyjątkowo drogiego profesjonalnego sprzętu.

Jak uzyskać licencję na drona?

fotogrametria dronemKrótko po upowszechnieniu się dronów zaczęto wprowadzać regulacje prawne dotyczące ich pilotowania. Obecnie specjalistyczne i komercyjne zastosowania wymagają uzyskania licencji. Fotogrametria dronem jest jednym z takich działań. Żeby uzyskać wymagane pozwolenia, trzeba udać się na kurs, dzięki któremu zapoznać można się z wymogami prawnymi dotyczącymi pilotowania, zasadami bezpieczeństwa, a także przede wszystkim nauczyć się właściwej obsługi urządzenia. Kurs taki zwieńczony jest egzaminem, którego zdanie skutkuje otrzymaniem certyfikatu. Pamiętać jednak trzeba o tym, że do tak specjalistycznych zastosowań jak fotogrametria istnieją osobne kursy. Nie wystarczy zdać podstawowych testów, ponieważ wykonywanie zdjęć fotogrametrycznych wymaga dużej precyzji, a także znajomości obsługi wyjątkowo drugiego i skomplikowanego sprzętu. Drony fotogrametryczne wyposażone są bowiem w zupełnie inne typy aparatów niż te, montowane w powszechnie dostępnych urządzeniach. Fotogrametria wymaga wyjątkowej precyzji i dokładnego odwzorowania obrazy terenu. Dlatego sprzęt fotograficzny to najwyższej klasy urządzenia wyposażone w obiektywy niwelujące zniekształcenia obrazu. Niezbędne jest więc podjęcie nauki w miejscu, gdzie specjaliści przedstawiają pełen zakres zagadnień związanych z tą specjalizacją. Fotogrametria z użyciem dronów jest obecnie coraz powszechniej stosowana, ze względu na dostępność i jakość urządzeń.

Wykorzystywanie dronów do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych jest obecnie bardzo popularne i znacząco ułatwia cały proces. Jednak aby móc używać takiego drona trzeba posiadać odpowiednią licencję. Można ją zdobyć dzięki uczestnictwu w kursie i uzyskaniu certyfikatu. Jest to wymagane ze względu na panujące przepisy dotyczące pilotowania, a także skomplikowany proces, jakim jest wykonywanie samych zdjęć fotogrametrycznych i latanie specjalistycznymi urządzeniami.