Nawigacje satelitarne dla kierowców

Nawigacje satelitarne dla kierowców

Kierowcy kursujący na stałych trasach często nie potrzebowali urządzeń nawigacyjnych, znając optymalne drogi dojazdowe oraz wszelkie skróty na pamięć. Inaczej miała się sprawa z trasami dalekodystansowymi czy międzynarodowymi, kiedy to każdy kurs miał inne miejsce docelowe. W samochodach ciężarowych odbywających takie kursy niezbędnym urządzeniem była nawigacja satelitarna, znacznie ułatwiająca kierowcom pracę i przyśpieszająca przebieg trasy.

Wygodna nawigacja do samochodu ciężarowego

nawigacja do ciężarówkiNie każde urządzenie nawigacyjne nadawało się jednak do ciężarowego samochodu, gdyż często zdarzało się iż kabiny takowych były zaprojektowane tak, iż montaż uchwytu czy zaczepienie nawigacji na pulpicie było niewygodne. Co więcej, duże kabiny utrudniały dokładne monitorowanie nawigacji i sterowanie jej funkcjami w razie potrzeby. Niedawno wypuszczona na rynek nawigacja do ciężarówki była odpowiedzią producentów na zapotrzebowanie na czytelne i łatwe w obsłudze urządzenia nawigacyjne do pojazdów dalekozasięgowych. Nawigacja z nowej serii miała bowiem bardzo dużą przekątną ekranu, i w samochodach osobowych mogła być bardzo niewygodna, zajmując o wiele więcej miejsca niż standardowe warianty. W przestronnych kabinach samochodów ciężarowych była ona natomiast idealnym urządzeniem nawigacyjnym, umożliwiającym łatwe monitorowanie wyznaczonej trasy i wprowadzanie dowolnych zmian w razie potrzeby. Urządzenie posiadało własny wbudowany zaczep i uchwyt montażowy, pozwalający na wygodne zainstalowanie nawigacji w kabinie w najwygodniejszy dla kierowcy sposób. Oprogramowanie owego urządzenia było wzorowane na programach sterujących najbardziej wygodnych nawigacji do samochodów osobowych, i było równie czytelne i łatwe w obsłudze, dzięki czemu nawigacja mogła być wykorzystywana bez trudności przez zarówno doświadczonych kierowców, jak i przez osoby pierwszy raz używające sprzętu nawigacyjnego w samochodzie. W poznaniu funkcji pomagał załączony w oprogramowaniu samouczek, podpowiadający kolejność wprowadzania informacji oraz ułatwiający zapoznanie się z wszystkimi trybami działania sprzętu.

Producent urządzenia bardzo często aktualizował mapy, które można było pobrać zarówno ze strony producenta jak i poprzez bezpośrednie połączenie urządzenia z siecią internetową. Obejmowały one zarówno bardzo szczegółowe mapy krajowe, uwzględniające wszelkie remonty i objazdy ulic, jak również zagraniczne, bardzo potrzebne tym kierowcom, którzy regularnie wykonywali trasy dalekiego zasięgu, mogące trwać nawet do tygodnia.