Najlepsza seria butów do biegania

Obuwie sprinterskie należy do najbardziej wyspecjalizowanych odmian butów sportowych, przede wszystkim ze względu na bardzo krótki czas, w jakim są one noszone. Sportowcy zakładają je bowiem tuż przed występem w konkurencjach i natychmiast zmieniają po jej zakończeniu. Nie należą one więc do szczególnie komfortowych, i nie wszystkie nadają się do używania poza bieżnią. Niektórzy sportowcy, zwłaszcza zaprawieni weterani z wieloletnim stażem, często jednak preferują bardziej uniwersalne buty.

Profesjonalne buty do dyscyplin biegowych

polecane kolce sportoweZa dużą zaletę uważany jest również komfort butów, gdyż niejeden sportowiec często uskarżał się na obtarcia czy odparzenia, spowodowane noszeniem obuwia pozbawionego jakiejkolwiek podszewki. Najpopularniejsze są więc te buty, które są nie tylko trwałe ale również wygodne. Najbardziej polecane kolce sportowe, które od kilku lat stały się niemal standardowym wyposażeniem wielu zawodowców i drużyn sportowych, należą właśnie do tej kategorii obuwia. Nadal są to buty bardzo lekkie, nie obciążające nóg w trakcie bardzo szybkiego biegu, aczkolwiek w przeciwieństwie do najbardziej standardowych butów do biegania, mogą być również używane do treningu, czy też noszone poza zajęciami sportowymi. Są to buty niskie, sięgające kostki, i z wyglądu przypominają treningowe obuwie sportowe, jakie najczęściej noszone jest przez młodzież podczas zajęć wychowania fizycznego. Ich trwałość jest jednak o wiele większa, podobnie jak komfort ich noszenia. Wyróżniają się natomiast odczepianymi segmentami podeszwy, w których zamocowane są kolce stabilizujące, które w standardowych butach biegowych są na stałe przymocowane do podeszwy i niemożliwe do usunięcia czy wymiany. Po odczepieniu segmentu podeszwy z kolcami, buty mogą być używane jak pozostałe rodzaje obuwia sportowego, do treningów zewnętrznych czy nawet codziennego użytku. Taka konstrukcja umożliwia również łatwą wymianę segmentu w razie uszkodzenia czy zdeformowania kolców.

W odróżnieniu od zwykłych butów do biegania, mają również cienką, miękką podszewkę zapobiegającą obtarciom i zmniejszającą niewygodę podczas biegu. Podeszwa, natomiast, jest cieńsza niż w standardowych butach, i znacznie bardziej elastyczna, umożliwiając swobodne manewrowanie w trakcie biegania. Seria obuwia sportowego z wymiennymi nakładkami cieszy się popularnością od wielu lat, a z racji dużego zainteresowania producent wypuścił również serię butów dla początkujących sportowców, tak samo wygodną, aczkolwiek znacznie przystępniejszą cenowo.