Najlepsza rachunkowość dla firm

Najlepsza rachunkowość dla firm

Już od wielu lat kierunek studiów szkolących przyszłych księgowych jest oblegany przez studentów pragnących pracować w rachunkowości. Nie jest to łatwa specjalizacja, ponieważ jest bardzo duży zakres nauki z dzieciny samej rachunkowości, ale też prawa i ekonomii.  Pięcioletnie studia udaje się skoczyć z pozytywnym wynikiem niewielu studentom, którzy są najbardziej zdeterminowani do pracy w tym zawodzie. 

Kto może pracować w rachunkowości? 

rachunkowośćPonieważ każda działalność gospodarcza bez względu na specjalizacje i formę, potrzebuje mieć dobrego księgowego, który poprowadzi ich rachunki zgodnie z ustawą o rachunkowości. Nie brakuje chętnych na to stanowisko, ponieważ jest duża konkurencja wśród samodzielnych księgowych i biur rachunkowych. Dzięki takiej sytuacji na rynku, zyskują jedynie klienci, ponieważ firmy będą się biły o klientów, a jednocześnie będą utrzymywały poziom usług ponad konkurencję. Rachunkowość nie polega tylko na rachowaniu dokumentów dostarczonych przez przedsiębiorców, ale także na obliczaniu podatków, sporządzaniu bilansów otwarcia i zamknięcia, a także przepływów finansowych, czy inwentaryzacji. W biurach rachunkowych zatrudnianych jest przynajmniej kilku księgowych, ponieważ żeby obsłużyć kilkuset klientów, muszą one mieć odpowiednią kadrę pracowniczą. Bardzo ważne są odpowiednie kompetencje pracowników, czyli wykształcenie i doświadczenie, które bezpośrednio się przekłada na usługi. Wiadomo, że zadowolony klient będzie polecał dane biuro, lub księgową, a ten, który będzie niezadowolony, z pewnością zniechęci nie jednego klienta do podjęcia współpracy. W rachunkowości na odpowiedzialnych stanowiskach są zatrudniane osoby z kierunkowym wykształceniem i przynajmniej kilkuletnim doświadczenie. Natomiast jako pomoce księgowych, lub ich zastępcy, są przyjmowane osoby, które mogą się czegoś nauczyć, bo na przykład dopiero skończyły studia i szukają pracy w zawodzie. Uczą się tego zawodu od praktycznej strony, a przy okazji bardzo pomagają księgowym, bo wykonują najprostszą pracę. 

Jak widać w rachunkowości może pracować każdy, koto ma wykształcenie rachunkowe. W biurach często można spotkać praktykantów ze szkół, lub stażystów kierowanych z Urzędu Pracy. Pomoc w księgowości zawsze się przyda, chociażby do segregowania dokumentów, czy uzupełniania prostych tabelek. Ważną cechą tej branży, jest konieczność ciągłego podnoszenia swoich umiejętności i korzystania ze szkoleń dotyczących zmian w ustawie o rachunkowości. Pomimo tych trudów, ciągle nie brakuje chętnych do pracy w księgowości.