Idealna zabawka sensoryczna

Powszechnie wiadomo, że nauka przez zabawę to bardzo dobry sposób i efektywny sposób. Wielu producentów zabawek oddaje w ręce dzieci przytulanki sensoryczne. Mają one za zadanie pobudzić wyobraźnię dziecka i zachęcić je do dalszego poznawania otaczającego świata. Na rynku znajdziemy wiele takich zabawek. Jest to odpowiedni sposób na dostarczenie im  wielu bodźców. Wzmacniają one rozwój, a o ten należy dbać od momentu narodzin.

Zalety przytulanek sensorycznych

ciekawa sensoryczna przytulanka dla niemowlakaZabawki sensoryczne stymulują rozwój dziecka w kierunku odbierania i interpretowania bodźców, które płyną z otoczenia. Mają za zadanie pobudzać zmysły, a przede wszystkim wzrok, słuch oraz dotyk. Istnieją jednak takie, które też stymulują węch oraz smak. Niektórym dorosłym wydają się mniej atrakcyjne od tych, które grają melodyjki, migają światełkami czy poruszają się po włożeniu do ich baterii. Jednak dla wielu maluchów są one równie ciekawe. Wszystko za sprawą zróżnicowanych faktur, delikatnych dźwięków (np. szelestu), interesująco dobranych kolorów, które rzucają się w oczy czy też błyszczących elementów. Ciekawa sensoryczna przytulanka dla niemowlaka pozwala na rozwinięcie kilku umiejętności jednocześnie. To nie tylko dotyk, ale także wzrok i słuch. Do tego, w zależności od konstrukcji zabawki, może ona wpływać na rozwijanie równowagi i logicznego myślenia. Dobre zgranie wszystkich tych elementów ma znakomity wpływ na rozwój dziecka i pomaga mu szybciej nabywać nowe umiejętności. Zabawki sensoryczne warunkują rozwój w zasadzie wszystkich zmysłów i umiejętności, także mowy, chodzenia czy pisania. Możemy podzielić je na zabawki rozwijające dotyk, słuch i wzrok. Zabawki rozwijające dotyk to najszersza grupa zabawek sensorycznych dla dzieci Charakteryzują się tym, że posiadają urozmaicone faktury. Zadaniem zabawek rozwijających słuch jest rozwijanie słuchu dziecka. Najmłodsze dzieci powinny stopniowo przyzwyczajać się do głośnych dźwięków. Kształtowanie wzroku jest najważniejsze w przypadku noworodków, ale też niemowlaków. Wodzenie spojrzeniem i wpatrywanie się w zabawki rozwija zmysł wzroku i spostrzegawczości malucha.

Chociaż można odnieść wrażenie, że zabawki sensoryczne nie są przeznaczone tylko dla dzieci do pierwszego roku życia. Zaciekawią również przedszkolaka, tylko muszą być one dostosowane do jego wieku. Jeśli dziecko ma problemy z koncentracją, źle znosi bodźce zewnętrzne, bywa zmęczone nawet po krótkim pobycie w nowym miejscu z intensywnym hałasem – zabawka sensoryczna będzie dla niego idealna.