Dobry sposób na kolki

Dobry sposób na kolki

Za noworodka uważa się dziecko od urodzenia aż do chwili ukończenia czwartego tygodnia życia. Później maluch staje się niemowlakiem, których zostaje już do momentu ukończenia dwunastego miesiąca życia. To czas wielu zmian, wspaniałych chwil, ale także przykrych momentów. Najgorszą chwilą dla każdego rodzica jest płacz dziecka, wywołany bólem. Rodzice czasem są wobec niego bezradni, co dodatkowo przysparza problemów.

Czy kolek u noworodków można uniknąć?

co jest dobre na kolki dla noworodkaRozwój dziecka następuje bardzo szybko, szczególnie w pierwszych latach życia. Pod względem wyzwań, najcięższy jest pierwszy miesiąc, ponieważ rodzice dopiero uczą się zachowań swojego dziecka, a maluch przystosowuje się do nowych warunków w jakich przyszło mu żyć. Najwięcej problemów pojawia się od strony układu pokarmowego, ponieważ nie jest on jeszcze w pełni wykształcony. Początkowo maluchy piją wyłącznie mleko mamy lub jego modyfikowany zamiennik. Jeżeli noworodek pije je bardzo szybko i łapczywie, to istnieje duże ryzyko, że będzie miał nieprzyjemną i bolesną kolkę. Choć nie ma jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości, ponieważ nie każdy noworodek ją ma, to powszechnie się uznaje, że połykane powietrze podczas karmienia, przyczynia się do do jej pojawienia. W celu zapobieganie kolkom, zaleca się mamom karmiącym piersią, spożywanie lekkostrawnej i zdrowej diety, w której nie ma produktów, mogących negatywnie wpływać na maleństwo.  Co jest dobre na kolki dla noworodka, najlepiej wie lekarz pediatra, który może udzielić fachowej porady. Najczęściej zaleca się wykonanie delikatnego masażu brzuszka, kolistymi ruchami rozmasowującymi twardy i wzdęty brzuch. Takie działanie pomaga wydostać się pęcherzykom powietrza na zewnątrz. Może też delikatnie przyciągać kolanka do klatki piersiowej, pod warunkiem, że nie sprawia to dyskomfortu dziecku. Na niektóre dzieci działa puszczenie szumu lub spokojnej muzyki, ale najczęściej dotyczy to dzieci, które mają słabe lub średnio intensywne kolki. Zgodnie ze statystykami, około czterdzieści procent noworodków doświadcza kolek.

Ciężko jest uniknąć czegoś, czego nie znamy dokładnych przyczyn. Jednak jest kilka czynników, które mogą odpowiadać za pojawienie się kolek. Jest to przede wszystkim dieta mamy karmiącej piersią, sposób jedzenie malucha, nierozwinięty w pełni układ pokarmowy czy predyspozycje. Co ciekawe, kolki pojawiają się jedynie w okresie od czwartego do około dziesiątego, dwunastego tygodnia życia. Później całkowicie zanikają. Jednak kiedy się ona pojawi, to warto jak najszybciej pomóc maluszkowi.