Do czego służy ława kominiowa?

Do czego służy ława kominiowa?

Właściciele gospodarstw domowych i zarządcy budynków użyteczności publicznej są zobowiązani do przeprowadzania okresowych kontroli instalacji grzewczych. Te kontrole powinny być wykonywane przez profesjonalistów, ale na właścicielu budynku spoczywa obowiązek maksymalnego ułatwienia wykonywania takiej kontroli. Do tego mogą się przydać tak zwane łaty kominowe.

Zastosowanie ław kominiarskich

ławy kominiarskie cenaBędąc właścicielem jakiegokolwiek budynku który jest wyposażony we własną instalacje grzewczą, trzeba wykonywać okresowe kontrole instalacji grzewczej. Jest to szczególnie ważne w przypadku zarządców budynków użyteczności publicznej, gdyż w przypadku, gdy instalacja okaże się nieszczelna, w takich budynkach może dojść do największej tragedii. Oczywiście, wykonywanie takiej kontroli należy zlecać profesjonalistom, a na właścicielu budynku spoczywa obowiązek zapewnienia kontrolerom maksymalnie wygodnych i bezpiecznych warunków do przeprowadzenia kontroli. To dlatego właśnie rosnącą popularnością cieszą się obecnie ławy kominiarskie cena tych konstrukcji jest zależna głownie od stopnia nachylenia dachu. Lawy kominowe to konstrukcje przypominające nieco metalowe barierki, której można się przytrzymać aby bezpiecznie poruszać się po powierzchni dachu, albo też na niej usiąść. Bardzo ważne jest, aby ławy kominiarskie były wykonane z jak najtrwalszych materiałów, gdyż musza one być w stanie znosić bardzo duże ciężary, oraz by były one odpowiednio zamontowane. Nie można takich ław przymocowywać tylko do pokrycia dachowego, ale powinno się przytwierdzać do konstrukcji nośnej dachu. Można zamontować jedynie jedną ławę kominową na dachu, w okolicy konina, tak aby ułatwić do niego dostęp. Dobrym pomysłem jest jednak zainstalowanie większej ilości ław, aby stworzyć swoisty szlak komunikacyjny na dachu. To może się okazać bardzo przydatne szczególnie, gdy zaistnieje potrzeba ewakuacji z danego budynku, na przykład w czasie powodzi. Lawy kominiarskie są zazwyczaj wyprodukowane z solidnych kart ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie ma ryzyka że będą one zaatakowane przez korozję, co może bardzo negatywnie odbić się na wytrzymałości tych ław. Ławy powinny być także dostosowane do wielkości dachu i przede wszystkim – do stopnia jego nachylenia.

Od czasu do czasu każdy z nas musi wykonać jakieś prace na dachu. Najczęściej jest to konieczne w celu właściwego nakierowania anteny od telewizji satelitarnej, lub w celu odśnieżenia dachu. Dlatego też warto zainwestować w specjalne konstrukcje, które ułatwia bezpieczne poruszanie się po powierzchni dachu.