Badanie laboratoryjne kleszcza w kierunku boreliozy

Badanie laboratoryjne kleszcza w kierunku boreliozy

Borelioza to niezwykle groźna choroba, która może rozwinąć się u każdego człowieka. Wystarczy tylko małe ukąszenie kleszcza, a w organizmie może zostać rozpoczęte zakażenie, które w efekcie może prowadzić do zarażenia groźną dla zdrowia, a nawet życia chorobą. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie wielu badań, które mają na celu nie tylko odpowiednią diagnozę, ale także wdrożenie odpowiednich działań leczniczych, które mają na celu doprowadzenie osoby chorej do pełni zdrowia.

Gdzie można przebadać kleszcza pod kątem boreliozy?

gdzie zbadać kleszczaIstnieje wiele różnych badań, które mają na celu pokazanie, czy zachorowaliśmy na boreliozę. Na ich przeprowadzenie decyduje się coraz więcej osób, które podejrzewają u siebie objawy, lub pamiętają, że zostali ukąszeni przez kleszcza. Dzięki nowoczesnym laboratoriom możemy na przykład wykonywać badania krwi, które mogą potwierdzić fakt, że zachorowaliśmy na boreliozę. Jednak gdzie zbadać kleszcza, który nas ukąsił? Istnieje tego typu system badań i jest on coraz bardziej popularny. Dzięki temu, że możemy zbadać DNA kleszcze, możemy z całkowitą pewnością stwierdzić, czy mógł on zarazić nas groźną chorobą. Do badania samego kleszcza możemy przygotować się w bardzo prosty sposób. Może ono zostać przeprowadzone tylko wtedy, gdy dostarczymy kleszcza w sterylnym opakowaniu. Możemy zatem usunąć kleszcza ze skóry, a następnie umieścić go w pudełku, które następnie dostarczymy do laboratorium. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że badanie przebiegnie w prawidłowy sposób, i może być pomocne w diagnozie naszego zachorowania. Punkty pobrań przeprowadzają badanie kleszczy na terenie całego kraju, a my musimy tylko wybrać najbardziej odpowiadający nam punkt, który znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Dzięki temu, że możemy zbadać DNA kleszcza, udaje się uniknąć pochopnych diagnoz, które są czasami stawiane pacjentom. Pacjenci mogą uniknąć na przykład niepotrzebnej terapii antybiotykowej, która w wielu przypadkach jest bezzasadna, a potwierdzić ten fakt można tylko i wyłącznie poprzez badanie kleszcza. Wiele przypadków zachorowań udaje się także szybciej wyleczyć.

Wiele przypadków boreliozy może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Jest to fakt, który bardzo utrudnia diagnozę tej choroby. Dlatego wiele laboratoriów wypracowało techniki badań, które mają na celu stuprocentowe potwierdzenie zakażenia tą chorobą. Jednym z tych sposobów są badania kleszcza, które mogą być niezwykle pomocne w wielu przypadkach ukąszeń przez te pajęczaki, przenoszące groźne choroby.