Zastosowanie folii do oczek wodnych

Zastosowanie folii do oczek wodnych

Własne oczko wodne w ogrodzie to bardzo przyjemny element dekoracji nadający naturalnego klimatu dla całego ogrodu. Wykonaniem oczka można zająć się samemu lub wynajmując fachowców, jednak jest to na tyle łatwa sprawa, że przyjemnie jest jednak samemu podjąć się tego zadania. Przed przystąpieniem do prac warto poczytać różnego rodzaju poradniki, które znajdziemy w sieci lub w księgarni, potrafiące w prosty sposób przedstawić cały proces budowy.

Wykonanie małego akwenu za pomocą folii do oczek wodnych

folia do oczka wodnegoNa początku należy przygotować odpowiedni teren, który będzie służył jako miejsce, w którym będzie się znajdował nasz zbiornik. Dobrze by było gdyby to było naturalne zaniżenie terenu, ale jeśli nie mamy takiego dostępnego powinniśmy wykopać miejsce zgodnie z wymiarami naszego zakładanego oczka. Wykonujemy to ręcznie lub za pomocą koparki, ta część zależy od naszych chęci i możliwości oraz wielkości akwenu. Po odpowiednim wyprofilowaniu dna oczka należy przystąpić do najważniejszej części, czyli wyłożenia oczka folią. Tutaj ważny jest wybór odpowiedniego produktu. Dobra folia do oczka wodnego powinna być wytrzymała i odporna na działanie słońca. Dobrym rozwiązaniem są folie kilkuwarstwowe, które zapewniają zwiększony poziom ochrony zarówno przed przeciekaniem jak i mechanicznym uszkodzeniem dna oczka. Folie dobieramy w zależności od wymiarów oczka, większość wymiarów jest dostępna do kupienia w sklepie lub na zamówienie. Po dokładnym wyłożeniu dna folią należy za pomocą najczęściej otoczaków zabezpieczyć krawędzie oczka przed obsunięciem się folii. Po tych próbach następuje pierwszy test szczelności folii użytej do budowy oczka polegający na napełnieniu go wodą. Jeśli folia nie posiada uszkodzeń to cała woda nie powinna z niej uciekać. Jeśli wszystko jest w porządku to należy w tym miejscu wykonać pozostałe elementy oczka, które będą się różniły w zależności od naszych predyspozycji. Rodzaje dekoracji i urządzeń w tym miejscu są dowolne. Można wpuścić do oczka ryby i zasadzić rośliny, które będą upiększały krajobraz akwenu.

Po wszystkim możemy cieszyć się klimatem orzeźwiającej powietrze wody, która występuje w pobliżu oczka. Wiele osób dodatkowo do oczka dokłada nastrojowe oświetlenie, lub na przykład zakłada nad oczkiem pomost jeśli posiada wystarczającą ilość miejsca. Kombinacji jest naprawdę wiele, a każda zapewnia coś wyjątkowego w naszym ogrodzie. Wiele osób nie wyobraża sobie krajobrazu swojego ogrodu bez posiadania w nim oczek wodnych, gdyż stanowią jego integralną część.