Wydajny kocioł gazowy

Nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne kotłów gazowych oraz dotyczące ich automatycznego sterowania sprawiają, że właściciele chętniej wybierają gaz ziemny lub płynny jako podstawowe paliwo do ogrzewania domu lub wody. Takie działanie wynika z faktu, że po odpowiednim dobraniu modelu urządzenia muszą jedynie zaprogramować pracę na automatycznych regulatorach oraz co roku wzywać serwisanta do wykonania prac przeglądowych.

Co warto wiedzieć o kotłach gazowych?

kotły gazoweTrudno nie docenić np. stałej gotowości kotła do pracy, możliwości dobrania jego wersji do każdego rodzaju budynku (niektóre modele zajmują niewiele miejsca, nie wymagają wydzielonej kotłowni). Kotły gazowe mogą pracować nawet przez 15 – 20 lat pod warunkiem prawidłowej eksploatacji i regularnej konserwacji. Aby móc w tak długim okresie jak najefektywniej wykorzystywać energię cieplną paliwa i tym samym pozytywnie wpływać na rachunki za ogrzewanie, warto kupić kocioł z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Ze względu na sposób montażu kotły dzielimy na wiszące i stojące. Kotły można zamontować w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach (kotłowniach) lub w innym dowolnym pomieszczeniu, które spełnia wymogi instalacji gazowej. Do tego są to urządzenia o dość kompaktowej budowie, dlatego doskonale wkomponują się nawet w zabudowę meblową. Modele wiszące są nieco droższe i bardziej podatne na awarie, ale w małych domach i mieszkaniach pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Z kolei kotły stojące zajmują więcej miejsca, ale są o wiele bardziej trwałe (posiadają żeliwny wymiennik ciepła). Sposób dostarczenia powietrza bogatego w tlen, który jest potrzebny w procesie spalania stanowi bardzo ważny aspekt kotła gazowego. Kotły z zamkniętą komorą spalania są znacznie bezpieczniejsze i  stawiają przed inwestorami mniejsze wymogi w kwestii montażu. Otwarta komora spalania jest coraz rzadziej wybieranym rozwiązaniem. Modele z zamkniętą komorą spalania, a nazywane też turbo spełniają wymogi budownictwa energooszczędnego i takie zaleca się przy modernizacji lub zakupie nowoczesnego systemu.

Istotnym kryterium doboru kotła jest także jego moc. Trzeba pamiętać, że aby kocioł pracował wydajnie musi mieć ściśle określoną przez projektanta moc grzewczą – zawyżenie lub niedomiarkowanie kotła generuje straty i obciąża instalację skracając jej żywotność. Moc urządzenia grzewczego (bez względu na rodzaj paliwa) musi odpowiadać faktycznemu zapotrzebowaniu na ciepło, które wynika z powierzchni budynku oraz ilości osób w nim mieszkających.