Sposoby naprawy betonowych powierzchni

Sposoby naprawy betonowych powierzchni

Konstrukcje betonowe to najczęściej występująca metoda budowy budynków. Wszystko za sprawą tego niezwykłego materiału jakim jest beton, który oprócz tego, że jest tani, to do tego bardzo prosty w produkcje. Praktycznie większość z nas ma pewne pojęcie o sposobie jego powstawania i mając dostępne składniki potrafiłaby przygotować odpowiednią mieszankę do wykonania swojej konstrukcji. Taka powszechność sprawia, że beton pomimo wieku jest do dzisiaj bardzo popularnym materiałem.

Polecane szpachle do betonu

polecana szpachla do betonuIdealny materiał budowlany musi być przede wszystkim trwały. Niskiej trwałości nie można na pewno zarzucić betonowi, który potrafi wytrzymać naprawdę długo, jednak również i w jego przypadku nie jest ona wieczna. Ciągłe narażenie na obciążenia i czynniki atmosferyczne sprawia, że beton ciągle ulega stopniowej destrukcji. Jeśli dodatkowo był wykonany w sposób niestarannych, to ta destrukcja będzie tym większa i tym gorsze przyniesie skutki. Beton po czasie może pękać, lub ulegać odpryskom spowodowanym najczęściej poprzez obciążenia lub poprzez rozsadzanie betonu przez lód powstały przez zamarzającą w jego porach wodę. Właśnie w takim celu powstały liczne środki naprawcze, które niwelują skutki destrukcji betonu i pozwalają mu wytrzymać znacznie dłuższy okres czasu. Jeśli odprysk nie ma charakteru obciążenia konstrukcyjnego to warto zalepić go za pomocą specjalnych szpachli do betonu. Najbardziej polecana szpachla do betonu oparta jest na mieszankach cementowo-piaskowych i idealnie nadaje się do współpracy z naprawianą powierzchnią betonu. Szpachlę rozrabia się poprzez dodanie do niej odpowiedniej ilości wody i mieszanie w wiaderku lub innym pojemniku poprzez mechaniczne mieszadła, podobne jak w przypadku betonu. Nanosi się ją za pomocą szpachelki, wygładza i pozostawia do wyschnięcia. Po wszystkim mamy znowu gładka i naprawioną powierzchnię, która nie szpeci wizualnie całej konstrukcji. Szpachle z reguły mają nieco inną barwę niż pozostała część betonu ze względu na to, że zachodzą już na nim pewne procesy biologiczne barwiące go na nieprzewidywalną barwę. Trzeba się z tym pogodzić, gdyż nie ma na to sposobu.

Oczywiście można w celu zniwelowania tego efektu pomalować powierzchnię betonową farbą, co jednak w większości przypadków nie będzie miało większej przydatności, ani wpływu na estetykę. Trzeba w takim wypadku pozostawić ten element takim jaki jest obecnie i nie zawracać sobie tym zbytnio głowy. Samo zalepienie nierówności wystarczy, aby utrzymać dobry efekt wizualny tego betonu.