Projektowanie wnętrz w praktyce

Projektowanie wnętrz w praktyce

 

Zawód architekta wnętrz to obecnie jeden z ciekawszych kierunków, jakie wybierają studenci. Ta profesja łączy ze sobą elementy sztuki z kierunkami ścisłymi takimi jak matematyka, czy też budownictwo. Wiem, że może dla wielu z nas to co robi architekt wnętrz nie wydaje się zbyt skomplikowane, ale wierzcie mi, że jest zupełnie inaczej. Trzeba znać odpowiednie zasady odnośnie doboru elementów wystroju i ich funkcjonalności.

Jak przebiega projektowanie wnętrz?

projektowanie wnętrz warszawaNajwięcej architektów w kraju znajduje się w rozwiniętych i dużych miastach takich jak Warszawa. Ma to związek na pewno z dużą liczbą mieszkańców i związanym z tym popytem na tego typu usługi. Co więcej wiele z firm korzysta z architektów do projektowania wnętrza swoich siedzib, w taki sposób aby miło się w nich pracowało i były przyjazne dla klienta. Właśnie dzięki tak rozwiniętej usłudze jak projektowanie wnętrz Warszawa może pochwalić się nowoczesną zabudową we wnętrzach budynków. Projektant wnętrz to przede wszystkim artysta, który stara się nadać ład pomieszczeniu, które projektuje. Musi przy tym uwzględnić przede wszystkim takie rzeczy jak funkcjonalność i estetykę. Aby wykonać to prawidłowo niezbędne jest także trafienie w gust klienta, tak więc przed samym projektowaniem architekt przeprowadza wywiad, którego zadaniem jest zdobycie informacji odnośnie tego co klient oczekuje i w jaki sposób wnętrze będzie użytkowane. Po zdobyciu takich informacji architekt musi zastanowić się w jaki sposób pomieszczenie będzie użytkowane i jak będą zachowywały się osoby, które się w nim znajdą. Dla przykładu podam pomieszczenia obsługi klientów banku, którzy przychodzą w to miejsce, aby zdobyć kredyt. Dobry architekt na pewno zaprojektuje dla nich wygodne miejsca do siedzenia, w czasie gdy oczekują na swoją kolej. W teorii te miejsca nie są nikomu potrzebne do obsługi, ale ich istnienie łagodzi atmosferę wśród klientów, zwłaszcza tych długo oczekujących na swoją kolej do rozmowy z konsultantem bankowym.

Właśnie takie niuanse dobrzy architekci zawsze uwzględniają w swoich projektach. Często nawet podpowiadają to podczas rozmowy z klientem, który na początku nigdy by nie pomyślał, że coś takiego może się w ogóle do czegoś przydać. Rynek weryfikuje specjalistów, dlatego możemy być pewni, że architekci z większym doświadczeniem mają zapewne większą wiedzę i umiejętności niż ci, którzy są nie zawsze na rynku. Jest oczywiście szansa, że ci młodzi są bardzo kreatywni i dlatego nie skreślajmy ich od razu. Nieraz warto najpierw przeprowadzić odpowiednią rozmowę.