Ogrzewanie budynku i wody użytkowej pompą ciepła

Ogrzewanie budynku i wody użytkowej pompą ciepła

Ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania nieruchomości stają się coraz bardziej popularne. Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że to oni wpływają bezpośrednio na to jak będzie wyglądał nasz świat za kilkadziesiąt lat. Każdego roku w wyniku ogrzewania nieruchomości węglem i materiałami pochodnymi, do atmosfery trafia całe mnóstwo zanieczyszczeń. Już teraz wiele polskich miast ma problemy ze smogiem – na czele stoją tutaj Kraków, Sucha Beskidzka, Zakopane, Godów, Wodzisław Śląski i inne.

Pompa ciepła ogrzewająca i chłodząca nieruchomość

pompy ciepła w Piotrkowie TrybunalskimWładze miast zachęcają swoich mieszkańców do tego, by zmienili systemy ogrzewania np. na gazowe. Często proponują dopłaty do wymiany pieców. Wszystko po to, by ograniczyć uwalnianie toksyn do środowiska naturalnego. Jednym z rozwiązań, na które na pewno warto postawić, jest pompa ciepła. Okazuje się, że jest to urządzenie, które nawet w zimne dni potrafi zamieniać chłodne zewnętrzne powietrze na ciepło, które z kolei trafia do instalacji grzewczej w domu czy mieszkaniu. Inwestorzy bardzo często w nowoczesnych budynkach stawiają właśnie na pompy ciepła. Pomimo tego, że sama inwestycja nie należy do najtańszych, bo trzeba liczyć się z kosztami kilkudziesięciu tysięcy złotych, to z biegiem czasu całość inwestycji zwraca się. Poza tym takie pompy ciepła w Piotrkowie Trybunalskim pełnią nie tylko funkcje grzewcze. Oczywiście są wykorzystywane głównie do ogrzewania powietrza w domach, mieszkaniach. Można jednak z ich pomocą ogrzewać wodę użytkową. Nie będzie konieczne inwestowanie w dodatkowe źródła ciepła, by ogrzewać wodę. Niektórzy rzeczywiście łączą działanie pomp ciepła (do ogrzewania budynków) z działaniem paneli fotowoltaicznych (do ogrzewania wody użytkowej). Pompa ciepła może jednak poradzić sobie samodzielnie z każdym z tych zadań, jeśli zostanie dobrze zaprojektowana. Projekt i wykonanie warto zlecić firmie, która cieszy się popularnością na polskim rynku, a przede wszystkim zaufaniem klientów. Co jednak zrobić z działaniem pompy ciepła latem, kiedy na zewnątrz panuje upał? Okazuje się, że mechanizm działania pompy ciepła można odwrócić i w upalne dni urządzenie stosuje się do chłodzenia budynku!

I tu kolejna oszczędność – posiadając pompę ciepła, nie trzeba inwestować w klimatyzację. Jak widać, pompy ciepła są urządzeniami wielofunkcyjnymi, dlatego warto w nie inwestować. Sama inwestycja nie należy do najtańszych, ale później rachunki za prąd, ogrzewanie będą o wiele niższe niż dotychczas. W sieci można znaleźć wiele przykładowych obliczeń kosztów dla domów o różnych powierzchniach.