Konsekwencje wystąpienia przepięcia

Konsekwencje wystąpienia przepięcia

Wykorzystanie energii elektrycznej w dzisiejszych czasach z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Ciągła wymiana urządzeń gospodarstwa domowego ze starszych modeli na nowsze nie do końca poprawia sytuację. Nowe odbiorniki przedstawiane są przez marketingowców jaki bardziej energooszczędne. Jednak nie jest to do końca prawdą. Jeżeli chodzi o zwykłe gospodarstwa domowe, wykorzystywanie nowych odbiorników może przełożyć się na redukcje kosztów za zużycie energii elektrycznej.

Skutki zakłóceń w sieci

ograniczniki przepięćSpowodowane jest to faktem że przykładowo ledowe źródła światła pobierają o wiele mniej mocy czynnej niż klasyczne żarówki. Pobierają jednak moc bierną. Obecnie klienci prywatni nie są rozliczani za pobieranie energii biernej. Użytkownicy płaca jedynie za energie czynną, jednak przedsiębiorstwa oraz zakłady przemysłowe są rozliczane za przepływ energii biernej. Przekłada się to również na koszty i rozliczanie się za usługi dostarczania energii elektrycznej. Ponadto elementy wykorzystujące energię czynną oraz bierną do prawidłowego funkcjonowania mogą powodować przepięcia wysyłane do sieci. Takie przepięcia mogą być niebezpiecznie dla innych urządzeń podłączonych do tej sieci. Jednym z taki przykładów mogą być komputery. Jednostki centralne podłączone bezpośrednio do sieci mogą być narażone na duże przepięcia co może w dłuższym okresie czasu spowodować jego uszkodzenie lub całkowite zniszczenia. Dlatego w celu podłączenia komputera stosuje się listwy przepięciowe, które są swoistymi ogranicznikami przepięć. Obecnie ograniczniki przepięć nie są w standardzie, i nie montuje się ich w tablicach mieszkaniowych lub w szafach rozdzielczych. Jednak jeżeli instalacja elektryczna docelowo będzie posiadać wiele odbiorników o charakterze nieliniowym, zaleca się dodatkowy montaż tych ów ograniczników. Wcześniej wymienione ograniczniki przepięć stosowane są w obiektach zasilanych napięciem niskim. Można jednak wyróżnić ograniczniki przepięć stosowane na liniach średnich, wysokich oraz najwyższych napięć. Różnią się one znacznie budową, jednak zasada działania jest identyczna co do ograniczników przepięć stosowanych na niskich napięciach.

Aparaty te stosowane na wysokich napięcia gabarytowo są znacznie większe oraz podłączone są w zupełnie inny sposób. W odróżnieniu od tych stosowanych na niskich napięciach te na wysokich podczas zniwelowania powstałego przepięcia ulegają kompletnemu zniszczeniu. Dlatego po każdym dużym przepięciu występuje sprawdzenie danego odcinka sieci elektroenergetycznej.