Kiedy warto posiadać własny silos spedycyjny?

Kiedy warto posiadać własny silos spedycyjny?

Silosy to bardzo często wykorzystywane systemy przechowywania suchych plonów, głównie ziaren zbóż czy kukurydzy. Korzystają z nich zarówno rolnicy, prowadzący niewielkie gospodarstwa, jak i wielkie przetwórnie, które do wydajnej pracy muszą magazynować ogromne ilości towaru. Czym różnią się poszczególne konstrukcje i kto powinien zdecydować się na dany rodzaj?

Do czego służą silosy spedycyjne?

silosy spedycyjne grawitacyjneSilosy to rodzaj magazynów, służących do przechowywania, dosuszania oraz odpowiedniej konserwacji i schładzania ziaren, mającej na celu przede wszystkim zachowanie na dłużej świeżości i przydatności przechowywanych towarów. Umieszczenie zboża w konstrukcji o cylindrycznej budowie zapobiega rozwijaniu się pleśni, która z całą pewnością pojawiłaby się na zawilgoconych ziarnach. Materiałem budulcowym całej konstrukcji jest zwykle stal nierdzewna, dzięki czemu samo tworzywo również nie ulega szkodliwemu wpływowi wilgoci, pochodzącej z dosuszanych plonów. Czasem do budowy wykorzystuje się również włókno szklane lub poliester oraz różnego rodzaju przepuszczalne tworzywa, a czasem nawet tkaniny. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju magazynu jest nam potrzebny, bowiem silosy spedycyjne grawitacyjne różnią się od tych lejowych czy buforowych. Pierwszy z nich służy bowiem nie tylko do magazynowania, ale także do łatwego załadunku i rozładunku na samochody ciężarowe. Umożliwia to odpowiednia budowa zbiornika oraz systemu rur, dzięki którym towar w prosty i szybki sposób trafia do naczepy, niemal bez konieczności wykonywania dodatkowej pracy. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku gospodarstw o średniej i dużej wielkości, bowiem ilość zbieranych wówczas plonów jest tak duża, że przeładunek z tradycyjnych silosów na środki transportu byłby niezwykle pracochłonny i długotrwały. W niewielkich gospodarstwach zwykle wystarcza jedynie jeden rodzaj tego magazynu, którego pojemność nie przekracza najczęściej 200 ton. Odrobinę inaczej wygląda sprawa ferm lub innego rodzaju gospodarstw, zajmujących się hodowla zwierząt, do karmienia których wykorzystuje się ziarno.

Gospodarstwa rolne wymagają wykorzystania różnego rodzaju rozwiązań, których zadaniem jest poprawa wydajności oraz zwiększenie przychodów dla rolnika. Do takiego rodzaju sposobów możemy zaliczyć silosy, czyli specjalne magazyny, wykorzystywane do przechowywania suchych plonów, przede wszystkim ziaren zbóż. Zapewnienie odpowiednich warunków jest gwarancją trwałości i przydatności towaru, dzięki czemu osoba prowadząca gospodarstwo nie ponosi znacznych strat, jakie miały miejsce podczas stosowania tradycyjnej metody podłogowej.