Jaką lampę do uprawy roślin wybrać?

Jaką lampę do uprawy roślin wybrać?

Nie każdy może sobie pozwolić na wybudowanie własnego domu z pięknym ogrodem. Jednak nawet mieszkając w bloku, możemy otaczać się różną roślinnością. Mały metraż mieszkania wcale nie uniemożliwia stworzenia własnej hodowli na balkonie czy w salonie. Żeby jednak móc cieszyć się pięknymi roślinami przez cały rok, należy umieć odpowiednio o nie zadbać. Służą temu rozmaite techniki hodowlane, a także różnego rodzaju narzędzia oraz urządzenia, dzięki którym zdecydowanie łatwiej jest stworzyć właściwe do rozwoju roślin warunki.

Specjalne lampy do uprawy roślin

lampa do uprawy roślinŻyjemy w umiarkowanej strefie klimatycznej, dzięki czemu możemy przez cały rok doświadczać szerokiego wachlarza zmiennych warunków atmosferycznych. Ma to swoje plusy i minusy, jednak jeśli chodzi o uprawę roślin, musimy liczyć się z tym, że okres jesienno-zimowy zdecydowanie negatywnie wpływa na ich rozwój. Dlatego właśnie odpowiednie warunki klimatyczne trzeba roślinom stworzyć w sposób sztuczny. Urządzenia takie jak lampa do uprawy roślin może znacznie ułatwić nam sprawę. Pozwala ona przede wszystkim zapewnić różnego rodzaju uprawom odpowiednią ilość światła. Promieniowanie słoneczne jest bardzo ważne dla rozwoju rośli, ponieważ dzięki niemu zachodzi proces fotosyntezy, który jest niezbędny do tego, żeby rośliny mogły żyć. Niestety, w czasie trwania zimy słońca jest zdecydowanie zbyt mało, dlatego trzeba się wtedy ratować takimi rozwiązaniami jak lampy ledowe. Generują one światło, które jest niemal identyczne z promieniowaniem słonecznym, co z jednej strony pobudza rośliny do wzrostu, z drugiej natomiast, zapewnia im odpowiednią temperaturę. Kiedy na dworze hula zimny wiatr, w naszych domach włączone są kaloryfery. Jednak nie emitują one dobrej dla roślin energii cieplnej, dlatego należy w tym czasie stosować odpowiednio dobrane do gatunków roślin lampy. Ich ceny nie są zbyt wysokie, a wydajność stosunkowo wysoka, dlatego nie musimy się martwić kosztami. Zamiast tego zdecydowanie lepiej jest cieszyć się piękną roślinnością.

Utrzymywanie domowego ogródka nie tylko będzie cieszyło oczy domowników. Pamiętać należy również o tym, że efektem „ubocznym” zachodzącego w liściach procesu fotosyntezy jest wymiana dwutlenku węgla na tlen. Dzięki dużej liczbie roślin w mieszkaniu można się zatem cieszyć bardzo czystym powietrzem. Pozostaje tylko kwestia alergii – nie wszyscy mogą sobie pozwolić na uprawę wielu roślin w domu. Należy wówczas udać się do lekarza i zapytać o to, które rośliny nie stanowią dla nas zagrożenia.