Jak stosowane są nity nierdzewne

Jak stosowane są nity nierdzewne

 

Przemysł na całym świecie rozwinął się w niesamowitym tempie, nie byłoby to możliwe, gdyby nie wynalezienie metody, jak łączyć ze sobą materiały, szczególnie metale. Dzięki tej umiejętności rozwinął się przemysł i budownictwo, a także cała światowa gospodarka. Jednym z pierwszych kroków milowych tego rozwoju było wynalezienie nitu, który pozwolił łączyć ze sobą pierwsze materiały, na początku były to skóry i materiały tekstylne, następnie były to metale. Pozwoliło to stawiać monumentalne budowle, takie jak Wieża Eifla w Paryżu, czy ogromne kilkusetmetrowe mosty. Dziś nity powoli odchodzą z codziennego użytku, ale ciągle są popularne w niektórych branżach.

Kiedy stosowane są nierdzewne nity

nit nierdzewnyObecnie nitowanie jest wypierane powoli przez spawalnictwo, które rozpowszechniło się na całym świecie w latach 40 XX wieku. Różne metody spawania pozwoliły na łączenie ze sobą najróżniejszych metali, w niemożliwy do tej pory sposób, to sprawiło, że rozwój przemysłu wręcz wybuchł. Jednak nitowanie nie umarło, nit nierdzewny wykorzystywany jest cały czas w różnych branżach, nawet w tych, w których wydawałoby się, że będą one już niewykorzystywane. Nitowanie jest jednak sztuką prostą, którą może wykonywać osoba bez żadnego doświadczenia, po krótkim przeszkoleniu, z zakresu używania odpowiednich narzędzi, jak właśnie nitownica pneumatyczna, która z odpowiednią siłą wciska nit między dwa kawałki metalu. Przy spawaniu trzeba mieć odpowiednie umiejętności, które potwierdzone są certyfikatami, spawanie odbywać się może również w wielu metodach np. MIG, TIG, które wymagają osobnych kursów i szkoleń, a także należy je odnawiać, co jakiś czas. Nitowanie również może zostać wykonane przez specjalistyczne maszyny, które dzięki zautomatyzowaniu potrafią obrabiać dowolny metal z ogromną prędkością i precyzją, to nie zawsze udaje się w przypadku spawania, które jest bardziej inwazyjne i mniej dokładne, a dodatkowo wymaga dodatkowej obróbki materiału po zakończeniu pracy, jak np. szlifowanie i wygładzanie. Nitowanie nie wymaga tak głębokiej obróbki i można szybciej przejść przez kolejne etapy produkcji.

Nitowanie i spawanie to dwie metody, które popchnęły światowe gospodarki na nowy poziom. Pozwoliły budować wspaniałe wieżowce, mosty i maszyny, które pozwalają na produkcję i tworzenie coraz to nowych rzeczy, a także dostarczanie produktów najwyższej jakości do finalnych odbiorców, rozpędzanie produkcji i opracowywanie jeszcze nowszych i jeszcze lepszych technologii, dalej rozwijając cały świat.