Izolacja z użyciem pianki

Izolacja z użyciem pianki

Już w początkowych fazach budowy swojego domu powinniśmy dość poważnie pomyśleć o kwestii dotyczącej ocieplania. Przy niektórych elementach związanych z budową konieczne jest zastosowanie ocieplania już na wczesnym etapie budowy. Z ocieplaniem niektórych elementów budynku możemy jednak nieco poczekać. Przykładem tego jest poddasze, które często ocieplane jest dopiero po kilku latach od wybudowania domu. Obecnie często stosuje się do jego ocieplania specjalny rodzaj pianki. 

Skuteczna izolacja natryskowa

termiczna izolacja poddasza piankąChyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważną kwestią jest stworzenie skutecznej warstwy izolacyjnej budynku. Tyczy się to zarówno warstwy hydroizolacyjnej jak również termicznej. Przez dziesiątki lat do stworzenia izolacji termicznej używane głównie w styropianu. Występował on w najróżniejszych wersjach i z powodzeniem mogliśmy go stosować zarówno do powierzchni poziomych jak i pionowych. Z biegiem lat popularność styropianu jednak zaczęła maleć na korzyść rozwiązania jakim jest pianka poliuretanowa. Obecnie zwana jest ona również pianką PUR. Termiczna izolacja poddasza pianką to temat bardzo często poruszany na najróżniejszych forach internetowych poświęconych budownictwu. W tym wypadku trudno wymienić jakiekolwiek przeciwwskazania co do stosowania tego typu rozwiązań. Pianka poliuretanowa jest materiałem niezwykle lekkim co dodatkowo zwiększa możliwości jego stosowania. Na dzień dzisiejszy zdecydować się możemy na jeden z dwóch rodzajów pianki poliuretanowej stosowanej do izolacji termicznej. Mowa tu oczywiście o piance poliuretanowej o strukturze otwartokomórkowej oraz zamkniętokomórkowej. Pierwszy z wymienionych rodzajów stosowany jest częściej do konstrukcji drewnianych a wpływ na to ma konieczność oddychania konstrukcji. Pianka ta umożliwia swobodne przepływanie pary wodnej dzięki czemu nie dochodzi do jej kondensacji i powstawania wilgoci w domach. Drugi gatunek pianki posiada nieco bardziej zwartą strukturę przez co wzrasta efektywność takiej pianki jednak nieco wzrasta i waga.

Ogólnie rzecz biorąc stosowanie izolacji natryskowych na poddaszach to jedna z kwestii, której pod żadnym pozorem nie powinniśmy bagatelizować. Jeśli obecnie posiadamy na poddaszu izolację wykonaną ze styropianu to wcale nie musimy jej usuwać przed zastosowanie pianki poliuretanowej. Bardzo dużo osób łączy te dwie metody ocieplania by dodatkowo spotęgować efekt. Tworzeniem izolacji natryskowych zajmuje się coraz większa liczba firm funkcjonujących na terenie naszego kraju.