Eliminacja drgań rurociągu

Eliminacja drgań rurociągu

Dla uzyskania sprawnej i bezawaryjnej pracy rurociągów używa się kompensatorów tkaninowych. Mają one za zadanie kompensację wzajemnych przemieszczeń elementów stałych rurociągu i eliminację niekorzystnych drgań. Nowoczesne technologie pozwalają producentom na wykorzystanie do ich budowy bardzo mocnych i jednocześnie elastycznych materiałów, charakteryzujących się dużą plastycznością.

Trwałość i wytrzymałość kompensatorów tkaninowych 

Kompensatory tkaninoweKompensatory tkaninowe charakteryzują się  budową wielowarstwową. Nakładane naprzemiennie na siebie warstwy mieszka kompensatora tkaninowego od wewnątrz do zewnętrz konfigurowane są w zależności od właściwości przesyłanego medium. Materiały do ich budowy nie zawierają azbestu. Wytwarzane są z tkanin poliestrowych, tkanin z włókna aramidowego, z włókien szklanych, ceramicznych i tkanin zaimpregnowanych gumą EPDM, CSM, silikonem, vitonem. Z folii i membran z teflonu, warstw izolacji cieplnej. Dzięki plastycznym materiałom, z których są wytwarzane można im nadać dowolny kształt i rozmiar dopasowany do potrzeb. Kompensatory tkaninowe maja formę  prostych albo fałdowanych rękawów, o redukowalnej średnicy. Występują także w postaci mieszków kołnierzowych pofałdowanych i prostych. Można w nich zawrzeć wewnętrzne i zewnętrzne pierścienie, które wzmocnią i utrzymają kształt, osłony wewnętrzne strumienia przesyłanej substancji, montowane  przy założonych większych prędkościach przepływów, dla substancji ściernych, substancji pylistych aby ograniczyć zaleganie substancji na ściankach kompensatora tkaninowego. Do wzmocnienia kompensatorów używa się tez metalowych siatek, stali czarnej, chromoniklowej lub innej.  Kompensatory tkaninowe montowane są do stałych elementów rurociągu przy pomocy opasek, taśm, kołnierzy kształtowanych z materiału kompensatora. Wykonywane są bardzo często na indywidualne zamówienie klienta według unikalnych projektów. Ich podstawową cechą jest bardzo duża wytrzymałość na wysokie temperatury i instalowane są tam gdzie zawiodą inne materiały kompensacyjne jak choćby guma. Mogą pracować w temperaturach powyżej 1000 st.C. 

Widzimy je na kanałach przesyłających gorące gazy, spaliny ale także na instalacjach wentylacyjnych zimnego powietrza. Ich instalacja jest również zalecana w zakładach farmaceutycznych, spożywczych, papierniczych oraz w cementowniach do przesyłu lekkich mediów sypkich. Kompensatory tkaninowe są wykorzystywane na rurociągach o niskim ciśnieniu przesyłu. Stanowią integralny i bardzo ważny element nowoczesnych rurociągów.