Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody

Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody

Każdy z nas chciałby posiadać ciepłą wodę o stałej temperaturze i to zaraz po odkręceniu kranu. Taką możliwość zapewnia elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody. Jednak zanim zdecydujemy się na kupno konkretnego podgrzewacza, warto sprecyzować swoje oczekiwania, co do sposobu używania ciepłej wody. Bez wątpienia będzie wygodne tylko wtedy, gdy w każdej chwili oraz miejscu poboru będzie dostępna wymagana ilość wody wraz odpowiednią jej temperaturą.

Podgrzewacz pojemnościowy: jaki kupić?

terma do łazienkiW pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie jest zapotrzebowanie naszej rodziny na ciepłą wodę. Wiąże się to z wieloma czynnikami – powierzchnia domu, liczba kranów, domowników, łazienek, a także przyzwyczajenia domowników pełnią dużą rolę. Aby idealnie dobrać podgrzewacz do naszych potrzeb, warto zapoznać się z cechami różnych urządzeń dostępnych na dzisiejszym rynku. Cechy te powiązane są z konstrukcją urządzeń, czyli sposobem podgrzewania wody. Obecnie występują dwa: przepływowy oraz pojemnościowy, polegający na magazynowaniu. Pojemność ostatniego podgrzewacza dostosowuje się do liczby domowników. Podgrzewacz pojemnościowy, czyli tzw. terma do łazienki, podgrzewa, a później magazynuje całą ciepłą wodę. Termostat utrzymujący stałą temperaturę zapobiega wystudzeniu wody w zasobniku oraz zapewnia izolację cieplną, stanowiącą kilkucentymetrową warstwę pianki poliuretanowej, polistyrenowej lub wełny mineralnej. Bardzo często kupują go ci użytkownicy, którzy mają dostęp jedynie do instalacji jednofazowej 230 V, nie mając zamiaru podłączyć w najbliższym czasie instalacji trójfazowej. Wyposażenie termy składa się z grzałki o mocy 1,5, 2 lub 3 kW. Znajdziemy także takie, które mają dwie grzałki. Wygoda korzystania z podgrzewacza wiąże się przede wszystkim z jego pojemnością. Korzystając z licznika jednotaryfowego, urządzenie powinno mieć pojemność nie mniejszą niż 120 l dla rodziny, składającej się z trzech osób. Z kolei dzięki mocy grzałki 1,5 kW i zagrzaniu wody do 65°C Celsjusza, uzyskamy około 210 l wody o temperaturze 40°C. Natomiast korzystając z drugiej taryfy, czyli takiej, podczas której woda będzie grzana w nocy i 2 godziny w dzień, gdy prąd jest tańszy, odpowiednią termą będzie ta o pojemności 200l. Podgrzewacz ten jest w stanie dostarczyć aż 360 l wody o temperaturze 40°C.

Z całą pewnością ważna jest konserwacja podgrzewacza wody. Należy kontrolować stopień zużycia anody. Zainstalowane w urządzeniu aluminiowe lub magnezowe anody przedłużają ich żywotność, spowalniając tym samym korozję, mającą miejsce we wnętrzu zbiornika. Anody wymagają także wymiany średnio co 3-4 lata. Po takim czasie zużywają się, przestając pełnić swoje funkcje. Jeżeli jednak terma nie posiada wskaźnika zużycia anody, należy sprawdzać jej stan pod koniec każdego roku pracy.