Dekoracyjne rozety sufitowe z gipsu

Dekoracyjne rozety sufitowe z gipsu

Tradycyjnie, rozety wykonywano jako dekoracje sufitów w budynkach zabytkowych: kamienicach mieszczańskich, dworach, pałacach a także budynkach użyteczności publicznej, np. w bankach i urzędach. Tego typu sztukaterie, zwykle zdobiły środek sufitu a na obrzeżach umieszczano dekoracyjne listwy, fryzy, motywy ornamentalne, w tym wić roślinną. Obecnie, gipsowe rozety sprawdzają się zarówno podczas remontów starych, zabytkowych pomieszczeń, jak i w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach. Możemy kupić gotowe, prefabrykowane rozety lub zamówić projekt.

Rozeta jako ozdoba sufitu

rozety gipsowe na sufitWspółczesne sztukaterie z powodzeniem mogą zastępować oryginalne wzory. Istnieją całe serie rozet, wzorowanych na stylach historycznych. Zdobienia sufitów były domeną baroku. Trudno wyobrazić sobie wnętrze pałacowe bez dekoracyjnego plafonu. Dawniej sztukaterie wykonywano ręcznie. Był to trudny i żmudny proces. Dziś możemy kupić gotowe wzory wg. ofert katalogowych. Rozety gipsowe na sufit wykonują specjalistyczne firmy wnętrzarskie, z którymi współpracują dekoratorzy wnętrz. Wyroby zdobnicze z gipsu są proste i łatwe w montażu. Nadają się do mocowania za pomocą specjalnego kleju lub kołków rozporowych. Odznaczają się trwałością i niewątpliwymi wartościami estetycznymi. Najpopularniejsze rozety sufitowe mają kolisty, regularny kształt uzupełniony roślinnym albo kwiatowym motywem. Rozety gipsowe naśladują wzory z dawnych epok: baroku, secesji, modernizmu. W zależności od stylu naszego wnętrza, powinniśmy odpowiednio dopasować rozetę. Ich zastosowanie jest wyjątkowo szerokie. Tworzą niepowtarzalny klimat we wnętrzach mieszkalnych, dynamizując przestrzeń pokoju, salonu albo sypialni. Rozety do kościołów są równie często stosowane. W przypadku obiektów zabytkowych, wybór rozety zależny od czasu powstania budowli. Zwykle w kamienicach z XIX i początków XX wieku, stosowano tego typu sztukaterie. W ofercie producenta sztukaterii gipsowych, znajdziemy z pewnością pasującą rozetę.

Sztukaterie gipsowe skutecznie zastępują oryginalne, ręcznie wykonane zdobienia ścian i sufitów. Rozety przeznaczone do dekoracji plafonów, odznaczają się ciekawą formą, trwałością, łatwym montażem. Są estetyczne i proste do czyszczenia. Większość rozet sufitowych posiada kolor biały, choć możliwe jest barwienie w masie. Rozety idealnie kontrastują z kolorystyką ścian i sufitów. Mogą być stosowane pojedynczo lub jako element większej kompozycji, złożonej ze sztukaterii gipsowych: listwy, fryzy, kasetony, obrzeża, kolumny, pilastry.