Bogate plony kukurydzy tylko dzięki nawozom

Bogate plony kukurydzy tylko dzięki nawozom

Kukurydza jest jednym z głównych zbóż uprawianych przez rolników. Na masową skalę produkowana jest w Stanach Zjednoczonych, jednak i w naszym kraju ma swoich zwolenników. Jest ona bardzo potrzebna w produkcji żywności dla ludzi oraz zwierząt, dlatego też warto skupić uwagę na jej wzroście. Niekiedy warunki atmosferyczne i glebowe są niesprzyjające. W takiej sytuacji niezbędny okazuje się być bardzo dobry nawóz doglebowy, dzięki któremu kukurydza rodzi dorodne kolby.

Jaki nawóz będzie najlepszy do kukurydzy?

nawóz do kukurydzyZanim wybierzemy odpowiednio dobry nawóz, trzeba przeanalizować skład chemiczny gleby. Wówczas rolnik będzie wiedział, jakich składników i mikroelementów brakuje. bardzo ważne jest również to, że zanim podejmie się decyzję o tym, jaki nawóz do kukurydzy zastosować, trzeba zbadać odczyn gleby. Każdy nawóz ma swój własny odczyn, dzięki temu uregulowanie go w glebie będzie bardzo proste przy zastosowaniu odpowiednich dawek nawozu. Każdy nawóz do kukurydzy powinien posiadać sporą dawkę azotu oraz fosforu. Dobrze wiemy o tym, że są to składniki będące podstawą żywnościową wielu roślin. Kukurydza w fazie wzrostu szczególnie ich potrzebuje, dlatego warto kupować nawóz przeznaczony do kukurydzy, któremu nie brakuje ani azotu ani fosforu. nawozy mogą być płynne lub w formie stałej. Jeśli chcemy zastosować nawożenie dolistne, wówczas należy kupić nawóz w płynie rozcieńczany w wodzie. Proporcje są podane na każdym opakowaniu i należy się do nich ściśle stosować. W przeciwnym razie możemy się nabawić szkód. Tak samo jest, jeśli chcemy nawozić doglebowo. Pamiętajmy, aby wybierać nawozy tylko od dobrego producenta. Dobry producent to taki, który produkuje środki wspomagające fotosyntezę, które są złożone tylko z naturalnych składników. Są ekologiczne i wcale dużo nie kosztują. Nawóz przydatny staje się być w każdych warunkach, a w szczególności w wysokim stresie związanym z oddziaływaniem pogody. Susze, ulewy, gradobicia, niedobory wody – to wszystko wpływa niekorzystnie na wzrost i rozwój omawianej rośliny.

Tylko dzięki odpowiedniemu nawożeniu jesteśmy w stanie utrzymać dorodne plony kukurydzy. Nawożenie warto stosować dwa razy do roku. Wiosną przed siewem oraz jesienią zaraz po żniwach. Mowa tutaj o doglebowym nawożeniu. Jeśli chodzi o to dolistne, to tylko raz – w fazie wzrostu, kiedy roślina wystaje już kilka centymetrów ponad powierzchnią ziemi. Bogate w mikroelementy nawozy do uprawiania kukurydzy są alternatywnym rozwiązaniem, w które warto inwestować, jak chce się mieć duże plony.